رسانه تخصصی بیمانا

مدیریت طرح، ساخت و بهره برداری پروژه های عمرانی

    امروز  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷  

Bimana

ویژه های خبری

|
ارائه شده در تاریخ : ۰۹ مرداد ۱۳۹۷
تعداد بازدید: 154 نظرات:۰

در آخرین مرحله مسابقه طراحی سازه‌ای برای سکونت انسان در مریخ به وسیله‌ پرینت سه‌بعدی که اداره ملی هوانوردی و فضا (ناسا) برگزار کرد پنج تیم به صورت مشترک برنده اعلام شدند. به این ترتیب جایزه 100 هزار دلاری این مسابقه بین این پنج گروه تقسیم خواهد شد.

به گزارش بیمانا و به نقل از GCR در این مسابقه تیم‌های شرکت‌کننده باید با استفاده از مدل‌های فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان، ساختمان‌هایی را طراحی کرده و نشان‌دهند که ساکنین می‌توانند در محیط مریخ، زندگی کنند.
شرکت‌کنندگان در این مسابقه باید ساختمان‌هایی را طراحی می‌کردند که ساکنان بتوانند با آسودگی به مدت یکسال در آن اقامت کنند. برای این کار جزئیاتی همانند فشار هوا، گرما، مقامت سازه، تصفیه هوا و تولید انرژی باید مدنظر قرار بگیرد.
یکی از پنج تیم برنده شده در این مسابقه تیم زوفروس (Zopherus) بود از ایالت آرکانزاس کشور آمریکا شرکت کرده بودند. بر اساس این طرح وقتی واحد اولیه در زمین مستقر می‌شود برحسب افزایش جمعیت و نیاز، واحدهای دیگری ساخته شده و به واحد اصلی متصل می‌شوند.

Zopherus
طرح تیم زوفروس

گروه هوش مصنوعی (AI Space Factory) از شهر نیویورک گروه دوم برنده جایزه ناسا بود. مزیت طرح گروه هوش مصنوعی در این است که با تعادل برقرار کردن بین فضای بیرون و درون ساختمان، فشار هوا را برای زندگی انسان متعادل می‌کند. گفتنی است فشار هوا در مریخ به اندازه یک صدم زمین است. شکل تخم مرغی این طرح موجب می‌شود در عین حال که سازه فضای کمی روی زمین اشغال می‌کند، فضای کافی برای سکونت انسان برقرار باشد. مضاف بر این، نیاز به حرکت زیاد پرینتر سه‌بعدی به صورت افقی وجود ندارد و پرینتر با کمتری جابجایی عملیات ساخت را انجام می‌دهد.

AI Space Factory

طرح تیم هوش مصنوعی

مقام سوم به طرح کان – یتز از شهر جکسون ایالت می‌سی‌سی‌پی رسید. اسم این طرح “نهایت بلندپروازی” نام دارد. مزیت این طرح در این است که از مصالحی در آن استفاده شده است که اجازه ورود نور را می‌دهد. همچنین شکل آئورودینامیک آن در مقابل طوفان‌های سهمگین مریخ مقاوم است. در این طرح فضای کافی وجود دارد و واحدهای قرنتینه، آزمایشگاه، باغ و محل زندگی و خدمات نیز تعبیه شده است.

Kahn-Yates

طرح تیم کان-یتز

برنده چهارم این مسابقه دو فضا را برای سکونت در نظر گرفته است. یک فضا برای کار و فضای دیگر برای استراحت. تیم طراحی به نام SEArch+/Apis Cor از شهر نیویورک طرح بسیار زیبایی را ارائه داده‌اند. شکل و جهت‌گیری این طرح برای این است که در مقابل انتشار تشعشعات مضر مقاومت کند. این تشعشعات در سیاره مریخ بسیار رایج است.

SEArch Apis Cor

طرح تیم SEArch+/Apis Cor

برنده پنجم گروه اوانسون از دانشگاه نورث‌وسترن ایالات متحده است. این طرح می‌تواند در طول زمان بزرگتر شود. پوسته کروی شکل آن در بیرون به گنبدی سهمی‌ شکل منتهی می‌شود. این سازه می‌تواند به کمک ربات‌هایی در سطح زمین بلند شود. سپس این ربات‌ها با اسپری کردن مواد متورم شونده سازه‌هایی را می‌سازند که در مقابل نفوذ هوا مقاوم هستند.

Northwestern University of Evanston

طرح تیم اوانسون

دیدگاهتان را بنویسید