رسانه تخصصی بیمانا

مدیریت طرح، ساخت و بهره برداری پروژه های عمرانی

    امروز  پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷  

Bimana

ویژه های خبری

|
ارائه شده در تاریخ : ۰۹ آبان ۱۳۹۷
تعداد بازدید: 94 نظرات:۰

فناوری بیم 5بعدی و یا به‌عبارت دیگر بعد پنجم فناوری بیم (BIM) بخشی تکاملی در صنعت ساخت و ساز است. مفهوم آن این است که مدل جامع اطلاعاتی شامل مدل سه‌بعدی (3D) برنامه زمان‌بندی (4D) و در نهایت ارزیابی هزینه (5D) به‌عنوان بعد پنجم می‌شود. بعد پنجم به پیمانکاران یاری می‌رساند تا هزینه‌های سراسر پروژه، زمان‌بندی پروژه، زمانی که این هزینه‌ها صرف می‌شوند و موارد دیگر بسیار را پیش‌بینی کنند.

تعریف دوباره ساخت‌وساز با بعد پنجم فناوری بیم

بیمانا: بعد پنجم فناوری بیم (BIM) آغازی برای تلفیق روش‌ها در طراحی، هزینه و رویکردهای ساخت‌و‌ساز است. البته رویکردهای فناوری بیم ۵بعدی مستلزم تغییرات اساسی در روش کار شرکت‌های ساختمانی است. ممکن نیست انتظار داشته باشیم که روش‌های اولیه برای یک شرکت بزرگ ساختمانی با منابع گسترده و وسیع، مقرون به صرفه و سودمند باشد.

مثلاً یکی از شرکت‌های ساختمانی عظیم و پیشرو در ایالات متحده آمریکا با بیش از ۳۰۰ کارشناس و مهندس و ارائه پروژه‌هایی به ارزش ۷۴۰ میلیون دلار در سال، از راهکارهای فناوری بیم ۵بعدی استقبال کرده است. مشکلاتی که این شرکت هنگام اجرای پروژه با آن‏ها روبرو بوده‌اند و اصولی که در این راستا آموخته‌اند، ممکن است بینش ما را در مورد این گذار از رویکرد سنتی به سمت فناوری بیم متحول کند.

اهمیت بعد پنجم در پذیرش فناوری بیم

این شرکت قدمت زیادی در استفاده از فناوری بیم دارد، اما برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ بود که در یکی از پروژه‌های بزرگ خود موسوم به دیزنی (Disney) از مدل ۵ بعدی استفاده کرد. البته در آن زمان پروژه‌های در دست اقدام شرکت، مدل‌های ۵بعدی را شامل نمی‌شد. به همین دلیل حدود نیم میلیون دلار برای خریداری نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مربوط به فناوری بیم هزینه کردند.

مدیریت حمایتی

مدیریت ارشد شرکت بطور بارزی مدل پنج‌بعدی را به‌عنوان یک روش کاری پذیرفته است. نایب رئیس شرکت این مفهوم جدید را مشتاقانه در بخش تحقیق و توسعه وارد کرده و پروژه‌های جدیدی با استفاده از راهکارهای فناوری بیم پنج‌بعدی انجام می‌گیرد. مثلاً در بروزرسانی همزمان داده‌های هزینه‌ای شامل تغییرات مبالغ، تغییرات بودجه‌ای و دیگر تغییرات فناوری بیم پنج‌بعدی راهکارهای بهتری را ارائه می‌کند.
افرادی نیز برای ارزیابی به منظور یکپارچه ساختن روند تخمین هزینه‌ها در گردش کاری مدل بیم پنج‌بعدی برای پروژه‌ها استخدام شدند. این شرکت با برخی پروژه‌های آزمایشی کار خود را آغاز کرد و تخمین هزینه‌ها هم با استفاده از ابزارهای فناوری بیم پنج‌بعدی و هم با استفاده از ابزارهای سنتی و قدیمی انجام شد. این پروژه‌های آزمایشی راه را برای تغییر روش‌هایی که در اجرای موفق فناوری بیم پنج‌بعدی در شرکت لازم بود هموار کرد. دست آخر تصمیم بر آن شد که اقدامی صورت گیرد تا اطمینان حاصل شود که تمام تغییرات تدریجی قبل از وقوع هر گونه شرایط پیش بینی نشده در نظر گرفته شده است.

جزئیات کار

پس از بررسی‌های تکمیلی قرار بر این شد که فناوری بیم پنج‌بعدی پیاده شود و گردش کاری متناسب با آن تغییر اساسی پیدا کند. تیم‌های مشغول به کار در پروژۀ فناوری بیم پنج‌بعدی بر این عقیده بودند که این شرکت به محض پیاده‌سازی، کسب مزایای فناوری بیم پنج‌بعدی را که قبلاً هرگز شاهد آن نبوده را آغاز کرده است. به گفته یکی از اعضای تیم «باید همه افراد را آموزش دهیم تا روش‌های جدید را امتحان کنند. وی افزود: «مفهوم فناوری بیم پنج‌بعدی برآوردکننده چشم‌اندازهای رفیعی برای این شرکت است.»
البته استفاده از نرم‌افزارها در آینده آسان‌تر خواهد شد و کارکنان حاضر در کارگاه‌های ساختمانی از مزایای بیشتری برخوردار خواهند گردید. آن‌ها می‌توانند به نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های مناسب برای فناوری بیم پنج‌بعدی تحت شبکه وب و اینترنت وصل شوند و تغییرات هزینه‌ای را همزمان اعمال کرده و در مدل جامع فناوری بیم مشاهده کنند.

پذیرش بازارکار و انعکاس‌های احتمالی آن

شرکت‌های بزرگ ساختمانی برای اجرای فناوری بیم پنج‌بعدی با چالش‌های متعددی روبرو هستند. موانع تکنولوژیکی یکی از آن‌ها است که باید بر آن غلبه کرد. این پروژه‌ها به متخصصانی نیاز دارد که در حوزه‌های مربوطه تخصص داشته و در خدمات این فناوری در حال تکامل باشند. هزینه‌های قابل توجهی در رابطه با اجرای روش‌های فناوری بیم پنج‌بعدی وجود دارد که شامل سخت افزار، نرم افزار و آموزش می‌شود.
یکی از بزرگترین عواملی که این کار را پیچیده‌تر می‌سازد تردید برای تغییر است. عامل بعدی “وجه انسانی” قضیه است که در مقابل یادگیری این تکامل تدریجی قرار می‌گیرد. بدین صورت که در ابتدا محفوظات قبلی باید به کناری گذاشته شده و یادگیری دوباره آغاز شود که این امر برای متخصصانی که کار خود را بلدند بسیار خسته کننده و امری دشوار می‌نماید و پیاده‌سازی فناوری بیم پنج‌بعدی را مشکل می‌کند.
البته با توجه به امیدواری که این فناوری در صرفه‌جویی در هزینه‌ها و بهبود کیفیت ساخت ایجاد می‌کند این فناوری بهره‏وری شرکت‌های ساختمانی را دگرگون خواهد نمود.

Summary
Recipe Name
5D BIM
Author Name
Published On
Average Rating
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)

دیدگاهتان را بنویسید