رسانه تخصصی بیمانا

مدیریت طرح، ساخت و بهره برداری پروژه های عمرانی

    امروز  پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷  

Bimana

ویژه های خبری

|
ارائه شده در تاریخ : ۱۲ آبان ۱۳۹۷
تعداد بازدید: 80 نظرات:۰

یکی از بزرگترین مزیت‌های فناوری بیم (BIM) کاهش هزینه‌های ساخت‌وساز است. این کار از راه‌های مختلفی انجام می‌گیرد که در این نوشتار به شش روش از مجموعه روش‌های کاهش هزینه اشاره شده است.

روش‌های کاهش هزینه‌های ساخت‌وساز با فناوری بیم

بیمانا: همانگونه که خوانندگان سایت تخصصی بیمانا اطلاع دارند، فناوری بیم یک روش طراحی، ساخت و مدیریت پروژه‌های عمرانی است که مدلسازی و مدیریت اطلاعات به صورت یکپارچه در بین گروه‌های مختلف کاری انجام می‌گیرد. برای نیل به این هدف، کلیه اعضای تیم پروژه باید با استانداردهایی یکسان با یکدیگر همکاری کنند.
فناوری بیم فرآیند طراحی یک ساختمان مبتنی بر همکاری را شرح می‌دهد که از یک سیستم منسجم و یکپارچه و مدل‌های کامپیوتری مبتنی بر اطلاعات طبقه‌‏بندی شده، به‌جای مجموعه‌ طرح‌های مستقل و جداگانه استفاده می‌کند. بسیاری از فعالان عرصه ساخت‌و‌ساز فکر می‌کنند این روش مختص به پروژه‌های بزرگ است که عقیده اشتباهی است. امروزه در بسیاری از پروژه‌های متوسط و حتی کوچک از راه‌کارهای مدیریت جامع اطلاعات و یا راه‌کارهای مربوط به مدلسازی اطلاعات ساختمان استفاده می‌شود.

آیا فناوری بیم سرمایه شما را حفظ می‌کند؟

ما می‌دانیم فناوری بیم پیشرفت زیادی در صنعت ساخت‌وساز ایجاد کرده و باعث کاهش چشمگیر زمان پروژه و هزینه‌های انجام آن شده است. اما چگونه؟
ارزیابی‌های بسیاری در این مورد وجود دارد که فناوری بیم تا چه میزان می‏تواند در هزینه‌های اصلی پروژه‌های عمرانی صرفه‌جویی کند. اما باید اذعان داشت که ارزیابی دقیقی در این زمینه وجود ندارد؛ آنچه می‌دانیم آن است که برآوردهای بسیاری این میزان صرفه‏جویی را بین ۵ تا ۲۵ درصد (بستگی به منابع دارد) هزینه‏‌های جاری تخمین زده‌اند. حتی با فرض پایین‌ترین میزان صرفه‌جویی (۵ درصد) ،گرچه به‌نظر می‌رسد این سطح از سود در یک شرکت ساختمانی بسیار مختصر باشد، اما همین میزان از صرفه‌جویی می‌تواند بین اینکه یک پروژه سودآور باشد یا زیان‌ده باشد تفاوت ایجاد کند. اما فناوری بیم چگونه این مسیر را میسر می‌سازد؟

• تعیین پلان ساختمان به‌صورت کارآمد از ابتدا:

وقتی نقشه‏‌های اولیه ترسیم می‌شوند، با استفاده از نرم‌افزارهای مرتبط با فناوری بیم و به‌صورت همزمان گزینه‌های موثر در هزینه از جمله مصالح ساختمانی نیز تعیین می‌شود. این نرم‌افزارها به مدیریت پروژه در انتخاب صحیح مصالح، تجهیزات و دستگاه‌های تهویه مطبوع مناسب و در عین‌حال با قیمت مقرون به صرفه، یاری می‌رسانند.
همچنین مدیران پروژه می‌توانند مشکلات و خطاها را در مرحله طراحی شناسایی کرده و به این ترتیب هزینه‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. به این ترتیب هزینه‌های دوباره‌کاری در کارگاه ساختمانی بسیار کاهش پیدا کرده و جلوی سفارش‌های غلط نیز گرفته می‌شود. زیرا طرح اولیه واجد همه عناصر و المان‌های ضروری نبوده و نیازهای پروژه با استفاده از این فناوری به‌صورت روشن‌تری تعریف می‏‌شوند.

• سفارش هوشمندانه مصالح:

با قیمت‌گذاری نقشه ساختمانی (پس از ترسیم آن در نرم‌افزارهای مربوطه)، فهرستی از مصالح ساختمانی به‌صورت همزمان تهیه می‌گردد. این خود به معنای دردسر کمتر در ارائه فهرست کامل اقلام مورد نیاز به تأمین‌‌کنندگان کالا است. حال می‏‌توان مذاکره بر سر ‌برنامه کلی بجای موارد جزئی برای صرفه‌جویی بیشتر را آغاز کرد. تهیه این فهرست سفارش‌ها مستقیماً از روی طرح‌ها انجام شده و از سفارش بیش از حد خودداری می‏‌شود که این خود بازهم موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌گردد.

• ارائه پروژه در موعد مقرر:

زمان بسیار ارزشمند بوده و کارها می‏‌بایست تاجای ممکن، سریع‏تر انجام شوند. اکثریت مطلق پروژه‌ها به ویژه در کشور ایران از برنامه زمان‌بندی شده تخطی می‌کنند. بدیهی است تکمیل پروژه‌ها در موعد مقرر باعث صرفه‌جویی مالی زیادی می‌شود. با مدیریت زمان و هزینه، دیگر می‏‌توان امید داشت که به دلیل عدم تکمیل پروژه در موعد مقرر و مسائلی نظیر آن هزینه‏‌های اضافی به پروژه تحمیل نشود.

• کاهش هزینه‌های پرسنلی:

در سامانه فناوری بیم از ورود دوباره داده‌ها اجتناب شده و به این ترتیب زمان زیادی از کارکنان ذخیره می‌شود. با طراحی، تعیین و ارزیابی همزمان نه تنها زمان زیادی از کارکنان در همه مراحل ذخیره می‌شود بلکه اقدامات غیرضروری و تعداد افراد مازاد نیز کاهش می‌یابد. این به معنی ذخیره سرمایه اولیه و هزینه آن در جاهای مهم‌تر است.

• کاهش هزینه‌های تغییرات و دوباره‌کاری‌ها:

تغییراتی که در طول چرخه حیات سازه ایجاد می‌شود، تأثیر زیادی بر روی هزینه‌ها و برنامه زمان‌بندی پروژه دارد. این تغییرات بر روی فهرست مصالح و نمودار گانت (Gantt chart) که برنامه‌ زمان‌بندی پروژه را نشان می‌دهد، تأثیرگذار هستند. هر بار با ایجاد هر تغییری در نقشه اجرایی، این برنامه‌ریزی‌ها تغییر کرده و هر تغییر به معنی تحمیل هزینه‌های بیشتر است. با استفاده از نرم‌افزارهای متعدد برنامه‌ریزی مبتنی بر فناوری بیم مانند BuildingWorks، نه تنها پروژه از این هزینه‌ها آزاد می‏‌شود بلکه از هزینه‌های اضافی برای ارزیابی‌های دوباره و برنامه‌ریزی‌های مجدد نیز جلوگیری می‌شود.

• جلوگیری از ایجاد خطاها و یا فقدان اطلاعات:

ایجاد خطاهای انسانی، هزینه‌های مربوط به خود را دارند. با فناوری بیم این خطاها به حداقل رسیده و دیگر فقدان اطلاعات وجود نخواهد داشت. علت این است که مشخصات و هزینه‌ها به صورت همزمان در مدل جامع اطلاعاتی حاصل از فناوری بیم درج شده و هر گونه تغییراتی بلافاصله در این مدل جامع به‌صورت خودکار بروزسانی می‌شوند. این خود به آن معنا است که انتظار می‏رود هیچ خطایی مربوط به انتقال اطلاعات رخ ندهد. به جز صرفه‌جویی در هزینه‌های ساخت‌و‌ساز، فناوری بیم از نقطه نظر ارزیابی و شفافیت، دقت بسیار زیادی به‌همراه می‌آورد که مزیت بسیار مهمی محسوب می‌شود.
در مورد مجموعه فناوری‌هایی که منجر به رشد حرفه‌ای می‏‌شوند و همچنین مزیت‌های رقابتی به همراه می‌‌آورند، بی‌شک فناوری بیم را باید نام برد. این فناوری موجب ارزیابی بهتر و ارائه بهتر نتایج می‌شود که در گفتگوها و مناقصات، بازده بسیار بالایی خواهد داشت.

Summary
Review Date
Reviewed Item
فناوری بیم
Author Rating
51star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید