رسانه تخصصی بیمانا

مدیریت طرح، ساخت و بهره برداری پروژه های عمرانی

    امروز  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷  

Bimana

ویژه های خبری

|
ارائه شده در تاریخ : ۱۰ مرداد ۱۳۹۷
تعداد بازدید: 198 نظرات:۰

در ابتدا فناوری بیم(BIM) به‌عنوان ابزار طراحی معرفی شده بود در ادامه به امری گریزناپذیر برای پیمانکاران بزرگ مبدل شد و هم‌اکنون محبوبیت آن نزد کارفرمایان در سرتاسر جهان به سرعت در حال افزایش است. کارفرمایان هم‌اکنون به مزایای این فناوری در پروژه‌هایشان پی برده‌اند و خواستار بکارگیری آن در امور بهره‌برداری ساختمان‌های خود هستند. برای نمونه جدول زیر میزان درصد موافقت زیاد و یا بسیار زیاد کارفرمایان آمریکایی و بریتانیایی را با مزایایی که استفاده از فناوری بیم(BIM) به همراه خواهد داشت نشان می‌دهد.

 

۳. Benefit
جدول ۱- مزایای BIM از نگاه کارفرمایان آمریکایی و بریتانیایی

توصیه‌ها و ملاحظات

هدف از بیان مشاهدات و توصیه‌های زیر، یاری به کارفرمایان در امر اجرا و بهره‌گیری بیشتر از قابلیت‌های فناوری بیم(BIM)در پروژه‌ها و مدیریت آنها است.

مشارکت فعالانه کارفرمایان در فناوری بیم(BIM)

شواهد قانع کننده در این تحقیق و همچنین تحقیقات دیگر روی پروژه‌های ساختمانی سراسر جهان مزایای قابل توجه این فناوری را نشان می‌دهد. از این روی کارفرمایان باید به صورت فعالانه با منابع پذیرفته شده BIM، چه از طریق اینترنت و چه از طریق بازارهای محلی، آشنایی پیدا کنند. این امر هم در زمان راه‌اندازی یک برنامه در بستر فناوری بیم(BIM) و هم در هنگام توسعه فعالیت‌های از پیش انجام شده جهت بهره‌مندی بیشتر از مزایای آن، به کارفرمایان یاری می‌رساند.

تعیین اهداف استفاده سازمان از فناوری بیم(BIM)

یکی از مهمترین مزایای این است که هر سازمانی می‌تواند از آن بطور منحصربفردی استفاده کند و آن را برای پرداختن به مسائل و چالش‌‏هایی کاری خود استفاده کرده و فرآیندها و انتظاراتش را متناسب با اهداف استفاده از این فناوری تعریف نماید. کارفرمایان می‌باید با همتایان خود، مشاوران فناوری بیم(BIM) یا تیم‌های طراحی و ساخت مذاکره کرده تا بدین ترتیب بر اساس سطح BIM درنظرگرفته شده و پروژه مشخصی که در دست دارند، اهداف قابل وصولی را تعیین کنند.

برنامه‌ریزی کلید حل مسئله است

بعد از اینکه کارفرما اهداف پیاده‌سازی فناوری بیم (BIM) را مشخص کرد، مهمترین کار تخصیص زمان برای برنامه‌ریزی این فناوری خواهد بود. این کار به‌منظور اتخاد تصمیمات تاکتیکی در مورد مراحل، فرآیندها و خروجی‌های قابل ارایه صورت می‌پذیرد که مورد آخر باعث استفاده بهینه و حداکثری از BIM می‌شود. کارفرمایان می‌توانند توسعه برنامه اجرایی فناوری بیم(BIM) را در مفاد کاری شرکت طراحی قرار دهند. در بیشتر روش‌های مشارکتی ارایه پروژه‌ها، اعضای بیشتری از تیم اجرایی می‌توانند همکاری نموده و روش‌های جامع‌تری را به وجود آورند.

پیشرفت را بسنجید، بر پاسخگویی پایبند بوده و پذیرای تغییر و نوآوری در فرایند باشید

کارفرمایان در راستای دستیابی به اهداف خود ، بایستی روند پیشرفت پروژه را دنبال کنند، نتایج را به اشتراک گذاشته و در صورت لزوم تصحیحاتی را انجام دهند. افراد باتجربه در حوزه فناوری بیم(BIM) به این امر واقفند که همه جوانب یک برنامه همیشه موفقیت‌آمیز نیست و همه عوامل موثر بر پروژه مطابق با برنامه و انتظارات پیش نخواهند رفت.
بکارگیری این فناوری بیش از آنکه به تکنولوژی مربوط باشد مربوط به تغییر در فرآیند انجام کار است. از این رو کارفرمایان در مورد دو مسئله زیر باید نگاه پذیرایی داشته باشند. نخست برنامه زمان‌بندی، تعداد، مسئولیت و تطابق مدارک تحویل داده شده از پروژه به منظور درگیر کردن روش‌ها و مسائل ساخت در فرایند طراحی و دوم هدایت طراحی به جهت افزایش پیش ساختگی در ساختمان. گفتنی است که هر دوی این موارد به واسطه BIM بسیار آسان می‌شوند.

به فناوری بیم(BIM) متعهد باشیم، زیرا با تجربه بیشتر از مزایای بیشتری بهره خواهیم برد

نتایج این تحقیق و دیگر مطالعات مرکز تحقیقاتی ساخت‌وساز به روش BIM به نام مک‌گرو هیل (McGraw Hill) به روشنی نشان می‌دهد که مزایای این فناوری مستقیماً با افزایش بکارگیری شرکت‌ها از آن در پروژه‌هایشان افزایش می‌یابد. لازم است کارفرمایانی که این روند را آغاز کرده‌اند بدانند که، چالش‌های اولیه بطور فزاینده راهی به سوی مزایای بیشتر در ادامه کار خواهد بود. کارفرمایانی که تجربه کار با فناوری بیم(BIM) را داشته‌اند و هزینه‌های اولیه، تغییرات در روند پروژه و دگرگونی‌های فرهنگی را درک نموده‌اند، اکنون در این موقعیت قرار گرفته‌اند تا از نتایج بهینه شدن پروژه و قابلیت‌های بروزرسانی شده در استفاده از اطلاعات مدل‌سازی شده برای مدیریت پس از بهره‌برداری ساختمان برخوردار شوند.

بررسی گسترش فناوری بیم(BIM) در مدیریت اداره و نگهداری ساختمان

قابلیت‌های BIM در مدیریت اداره و نگهداری ساختمان، به‌عنوان یکی از هسته‌های اصلی این سامانه و قابلیت‌های کاربردی آن در سیستم ساخت‌و‌ساز بریتانیا بسیار مطرح است. از این رو کارفرمایان آمریکایی همانند همتایان بریتانیایی خود باید شرایطی را تعیین کنند تا داده‌های این فناوری پس از مرحله ساخت نیز بکار رود و همچنین شرایطی را در برنامه مقدماتی BIM خود با شرکت‌های ساخت و طراحی بگنجانند تا بدین صورت از انتقال داده‌های مناسب و بروز شده اطمینان حاصل کنند.

دولت‌ها باید قوانین BIM در بریتانیا را بررسی کنند

در بسیار از تحقیقات انجام پذیرفته تفاوت‌های فاحشی بین کارفرمایان بریتانیا و آمریکا مشاهده می‌شود که شاهد خوبی از توان بالقوه کارفرمایان دو کشور در درک و اجرای درست قوانین دولت مرکزی در مورد این فناوری است. برای مثال قانونی در بریتانیا بر چرخه حیات کامل پروژه ارجاع دارد که استانداردهای مناسب، فرآیندها و منابع را برای برآوردن نیازها فراهم ساخته است. دولت‌هایی که مایل به بهبود بهره‌وری در صنایع ساخت‌و ساز خود هستند می‌بایست قوانین BIM در بریتانیا را مطالعه کرده و آن را با سازوکارهای اقتصادی خود تنظیم کنند.

سیاست‌های دولتی

فناوری بیم(BIM) برای کارفرمایان دولتی: روندهای سیاست‌گذاری جهان در مورد این فناوری شامل مباحث کاملی از سیاست‌های تاثیرگذار در سنگاپور، بریتانیا و اسکاندیناوی

“امروزه بسیاری از اقتصادهای کلان دنیا یا یک قانون ملی برای BIM درنظر گرفته‌اند و یا اینکه قبلاً در این مورد سیاستی را اتخاذ نموده‌اند. زیرا آنان بر این باورند که پیاده‌سازی فناوری بیم(BIM) گامی ضروری در جهت کاهش هزینه‌های چرخه حیات یک ساختمان است.”

هدف همه کارفرمایان دولتی کاهش هزینه‌های درازمدت است. چالز متا (Charles Matta) مسئول و نایب رئیس اطلاعات ساختمان‌های عمومی در وزارت خدمات دولتی آمریکا (GSA) در این زمینه می‌گوید: «برای تحقق اهداف بلندپروازانه کاهش انرژی که اخیراً برروی آن پافشاری زیادی شده چنانچه در آمریکا و بسیاری از کشورهای جهان به شکل قانونی درآمده، فناوری بیم(BIM) بسیار ضروری است.»
چالز ادامه داد: «مالکین مستغلات دولتی، تنها به‌واسطه استفاده از فناوری بیم(BIM)و فناوری‌های ساختمان هوشمند می‌توانند ساختمان‌های خلاقانه، با حداکثر راندمان انرژی طراحی و ارایه کنند و به عملیات ساختمانی موثر و مفید در طول چرخه حیات ساختمان دست یابند.»

عوامل تاثیرگذار بر پذیرش سیاست‌های BIM: تمرکز بر هزینه‌های مادام‌العمر ساختمان بجای هزینه‌های اولیه ساخت

در ابتدای دهه اول قرن بیست‌و‌یکم فناوری بیم(BIM) موردتوجه قرار گرفت یعنی زمانی که هزینه‌های نیروی کار و مصالح به صورت جهانی افزایش می‌یافت. در نتیجه آن مالکان دولتی توجه خود را به کاهش کل هزینه‌های چرخه حیات تغییر دادند و به این باور رسیدند که پیاده‌سازی این فناوری گامی ضروری در راستای هدف کاهش هزینه‌ها است. این رویکرد حاصل عوامل مختلفی است:
۱. افزایش جهانی قیمت انرژی؛
۲. تعیین اهدافی برای کاهش شدید مصرف انرژی و انتشار کربن در آمریکا، اتحادیه اروپا و مناطق دیگر؛
۳. رکود اقتصاد جهانی در اواخر دهه اول قرن بیست‌و‌یکم که هزینه مصالح و نیروی کار را به نسبت سال‌های شکوفایی اقتصادی مهار کرده است.
۴.پیشرفت‌های فناوری که موجب ارزش بخشی به سامانه BIM شدند، نظیر:

*ذخیره داده‌ها و خدمات دهی مبتنی بر سیستم ابر رایانه‌ای شامل سرویس‌هایی نظیر software-as-a-service) SAAS)؛

*افزایش و بهبود ابزارهای ترسیمی و تولیدی فناوری بیم(BIM) برای طیف گسترده‌تری از تخصص‌های ساختمانی؛

*نرم‌افزارها، برنامه‌های کاربردی و واسط‌ها که موجب تحلیل داده‌های فراوان و پیچیده می‌شوند و از آن‌ها برای اطلاعات موجود در مدل‌های ساختمانی دیجیتالی بهره می‌گیرند؛

رقابت در بازار جهانی ساخت‌و‌ساز

برای تمامی کشورهایی که قوانین الزام آوری برای استفاده از فناوری بیم(BIM) دارند و همچنین کشورهایی که به این فناوری توجه دارند، هماهنگی با فناوری‌ها و روش‌های خلاقانه در صنایع عمرانی اهمیت دارد چراکه دولت‌های آنها به این باور رسیده‌اند همراهی با آخرین فناوری‌ها جهت رسیدن به موفقیت‌های آینده ارزش حیاتی دارد. از این منظر در کشورهایی که قوانین الزام‌آوری در زمینه پیاده‌سازی فناوری بیم(BIM) در بناهای عمومی وضع نشده است این نگرانی وجود دارد که از اقتصاد رقابتی عقب بیفتند.

بنابراین این تمایل عمومی وجود دارد تا همه کشورها از مزایایی که این فناوری در ایجاد فرصت‌های شغلی در بازارهای عظیم ساختمانی ایجاد می‌کند، بهره‌مند گردند، چه این بازار در داخل کشور باشد و چه در خارج کشور آن.

۳. Benefit1
جدول ۲- کشورهای دارای قوانین ملی در مورد ساخت‌وساز

تمایل به افزایش خلاقیت و تبدیل شدن به یک قطب صنعتی، از جمله آشکارترین سیاست‌های فناوری بیم(BIM) در بریتانیا و سنگاپور است. آدام ماتیو (Adam Matthews) از جمله اعضای گروه کاری فناوری بیم(BIM) در بریتانیا که اهداف دولت از این فناوری تعیین می‌کند در این زمینه گفت: «بخشی از سیاست کلی ساختمان در بریتانیا به توسعه صنعت ساختمان بصورت رقابتی، موثر، کارآمد، مبتکر و سازنده است، به گونه‌ای که بتوان خدمات مهندسی و طراحی را به بخش‌های دیگر دنیا نیز صادر کرد. برای این هدف سهولت و راحتی استفاده از فناوری بیم(BIM) بخشی از مجموعه مهارت‌های لازم و ضروری است.»

استانداردهای اطلاعاتی بیشتر از بسترهای قانونی اهمیت دارند

کارفرمایان دولتی از استانداردهای داده‌های آزاد برای ارایه اطلاعات فناوری بیم(BIM) استقبال کرده‌اند و در حال حاضر این راهکار به‌عنوان استاندارد برتر در فایل‌های IFC مورد توجه قرار گرفته است. فایل‌های IFC یک دسته‌بندی آزاد، بین‌المللی و استاندارد است که نگهداری و انتقال داده‌ها را بین نرم‌افزارهای تخصصی مختلف میسر می‌سازد. فایل‌های IFC شامل داده‌های تمامی تخصص‌هایی است که در کل چرخه‌حیات یک ساختمان از طرح اولیه، طراحی، ساخت و بهره‌برداری گرفته تا نوسازی و تخریب مشارکت دارند.

۳. Benefit2

جدول ۳ – کشورهای دارای دستورالعمل‌های فعلی فناوری بیم(BIM)، استانداردها یا کتاب‌های راهنما یا برنامه چشم‌اندار برای موارد پشتیبان BIM

دیدگاهتان را بنویسید