رسانه تخصصی بیمانا

مدیریت طرح، ساخت و بهره برداری پروژه های عمرانی

    امروز  پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷  

Bimana

ویژه های خبری

|
ارائه شده در تاریخ : ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
تعداد بازدید: 196 نظرات:۰

در سال‌های اخیر،شرکت‌های بین‌المللی فعال در زمینۀ صنعت ساخت‌وساز، خود را برای برخورداری از حداکثر منافع فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) مهیا کرده‌اند. اما فناوری‌های نوین، با سرعتی فراتر از سرعت پیشرفت صنعت، در حال توسعه هستند. فناوری “واقعیت افزوده (AR)” گام بعدی است که به‌عنوان روشی استاندارد در صنعت ساخت‌وساز مورد توجه قرار گرفته است. سئوال این است که آیا این فناوری از جانب شرکت‌های فعال در این عرصه، مورد اقبال و استفاده قرار می‌گیرد یا خیر؟!

بیمانا: در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته، مدلسازی اطلاعات ساختمان و یا فناوری بیم (BIM)، به‌عنوان یک فرآیند استاندارد شده در صنعت ساختمان پذیرفته شده است. امروز صنعت ساخت‌وساز با روندی پیوسته ولی آرام در حال گذار به یک محیط دیجیتالی است. این روش پیشتر از این در ساخت سیلو‌ها مورد استفاده قرار گرفته بود و در آنجا نتیجه‌ای موفقیت آمیز داشته است.

یکپارچگی بیشتر با واقعیت افزوده

مدل یکپارچه‌ای که به‌واسطه سطح سوم فناوری بیم به دست می‌آید مزایای بالقوه زیادی برای یکپارچه‌سازی فعالیت‌ها و افزایش همکاری‌ها ایجاد می‌کند. برای رسیدن به این سطح از فناوری باید تمامی وجوه فیزیکی و دیجیتالی پروژه‌ها به صورت جدی یکپارچه شوند. اینجا همان جایی است که واقعیت افزوده (AR) جای خود را در بخش ساخت‌و‌ساز پیدا می‌کند.
کارشناسان این فناوری می‌گویند که واقعیت افزوده یکی از نوآوری‌های کلیدی است که بین فضای واقعیت و دیجیتال طراحی و ساخت ساختمان، یکپارچگی پایدار ایجاد می‌کند. به این ترتیب ساخت ساختمان‌ها از بازده و کیفیت بالاتری برخوردار خواهند بود. این همان خصوصیتی است که پیشتر از این به فناوری بیم نسبت داده می‌شد.
واقعیت آن است که پتانسیل فناوری واقعیت افزوده در بخش ساخت‌و‌ساز را، نمی‌توان نادیده گرفت. این فناوری می‌تواند به شکلی مؤثر در بهبود ارتباطات، کیفیت و کارایی به تمامی ذی‌نفعان پروژه یاری رساند. جایا دمسپی (Gaia Dempsey) یکی از کارشناسان خبره واقعیت افزوده در ایالات متحده آمریکا معتقد است که واقعیت افزوده را می‌توان در سراسر چرخه ساخت، به منظور بهبود بهره‌وری بکار گرفت. به گفته او معماران و طراحان می‌توانند از واقعیت افزوده برای تجسم‌سازی کارهای خود با اندازه واقعی استفاده نموده و ویرایش‏ها و تغییرات جدید مدل را پیگیری کنند.
خصوصیت امیدوارکننده واقعیت افزوده در یک بیان ساده آن است که این فناوری می‌تواند اطلاعات را در فضای سه‌بعدی و زمینه کاری مناسب ارائه نماید که خود شامل تمام جزئیات معماری، ساختاری و تأسیسات مکانیکی و الکتریکی باشد. به این ترتیب مسائل طراحی در ابتدا و قبل از شروع کار مشخص شده و رفع می‌گردند.
گذشته از این توانایی در مرحله طراحی واقعیت افزوده، این فناوری می‏تواند یک روش مناسب برای نمایش گزینه‌های مختلف طراحی به کارفرمایان و سرمایه‌گذاران در یک فرمت تعاملی باشد. بنابراین، امکان درگیر کردن کارفرمایان در مرحله طراحی و برخورداری از نظرات آنان میسر می‌گردد. همچنین امکان مقایسه طراحی در مقابل نقشه چون-ساخت برای مشاهده و درک پیشرفت پروژه از جانب کارفرمایان امکان‌پذیر می‌گردد.
این فناوری می‌تواند نقش اساسی در تسهیل مدیریت پروژه نیز بازی کند. با تجسم‌سازی آسانی که واقعیت مجازی در اختیار کاربران قرار می‌دهد، ارائه اطلاعات لازم برای نگهداری یا بروزرسانی ساختمان‌ها میسر می‌گردد.

روش واقعیت افزوده چقدر می‌‏تواند حالت اجرایی به خود بگیرد؟

با توجه به تحقیقات اخیر، انتظار می‌رود که استفاده از واقعیت افزوده در طول سال‌های آتی رشدی تصاعدی داشته و شرکت‌های ساختمانی به‌طور فزاینده‌ای به آن روی آورند. البته صنعت ساخت‌وساز هنوز در مراحل اولیه شناخت از این فناوری قرار دارد و درک کاملی از واقعیت مجازی هنوز حاصل نشده است. همچنان مسائلی قابل طرح در طرح‌ریزی هندسه سه‌بعدی و مدیریت داده‌ها نیز وجود دارد.
در بکار‏گیری فناوری “واقعیت افزوده”، کاربران با گذاشتن هدست‌ها یا عینک‌های خاصی اطلاعات فوری و آنی را دریافت خواهند کرد. این کار نیازمند پردازش سریع‌تر و استفاده از حسگرها و لوازم دیگر برای تهیه طراحی دقیق از محیط است.
یکی از موارد مهم برای اینکه واقعیت افزوده کارآمد شود، ضرورت وجود محتوای سه‌بعدی است. در این صورت به احتمال زیاد، شرکت‌هایی که در سطح دوم فناوری بیم (BIM) کار می‌کنند، از مزایای مستندسازی طرح‌های ساختمانی خود به صورت سه‌بعدی برخوردار می‌شوند. ولی شرکت‌هایی که هنوز نقشه‌ها و طراحی‌ها خود را به‌صورت دوبعدی تهیه می‌کنند، از این بازار بی‌نصیب خواهند بود.
بررسی‌ها و ارزیابی‌های اقتصادی نشان می‌دهد که در آینده شرکت‌هایی که از این فناوری جالب استفاده می‌کنند، از رشد قطعی بیشتری برخوردار خواهند شد. به این ترتیب ارائه و انجام مذاکرات در صنعت ساخت‌وساز به سمتی کاملاً متفاوت سوق خواهد یافت. گرچه هنوز خیلی زود است تا بگوییم که صنعت ساخت‌و‌ساز در آستانه یک انقلاب دیجیتالی دیگر است اما حداقل می‏توان به این امر اذعان داشت که فناوری “واقعیت افزوده” یک فناوری مؤثر در کنار دیگر فناوری‌های مؤثر دیجیتالی به شمار می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید