رسانه تخصصی بیمانا

مدیریت طرح، ساخت و بهره برداری پروژه های عمرانی

    امروز  پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷  

Bimana

ویژه های خبری

|
ارائه شده در تاریخ : ۱۰ تیر ۱۳۹۷
تعداد بازدید: 1064 نظرات:۰

شاید بتوان اظهار نمود که مدلسازی اطلاعات ساختمان در صنعت ساخت‌وساز به پیشرفت‌های زیادی دست پیدا کرده است، اما این فناوری به تازه‏گی در صنایع زیربنایی به کار گرفته شده است. به عنوان نمونه می‏‌توان امید داشت که در آینده “صنعت آب و فاضلاب” به دلیل وسعت و همچنین نیاز به اطلاعات طبقه‏‌بندی شده از ابزارهای فناوری مدلسازی اطلاعات بهره زیادی ببرد.

بیمانا: انتخاب فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان برای پروژه‌های آب و فاضلاب در مقیاس بزرگ، انتخابی معقولانه و شایسته به نظر می‏‌رسد. فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان در صنعت آب و فاضلاب به واقع یک برنامه همه‌جانبه است. چراکه برای اجرایی شدن آن تمامی اتحادیه‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌های حوزه صنعت آب و فاضلاب یک کشور باید درگیر شوند. برای اجرایی شدن چنین طرحی باید یک چهارچوب یا رویه کاری مشخص برای مدلسازی اطلاعات ساختمان در صنعت آب و فاضلاب تدوین شود.

water-industry

نقش مدلسازی اطلاعات ساختمان در صنعت آب و فاضلاب

مزایای مدلسازی اطلاعات ساختمان را می‌توان در قالب مدیریت چرخه دارایی نیز مشاهده کرد. در مرحله عملیاتی کار، مدیریت اطلاعات در چرخه دارایی شامل انتقال داده‌های دیجیتالی در بستر مناسب می‏‌باشد. این کار اجازه می‌دهد مدل اطلاعات ساختمان در آینده نیز مورد استفاده قرار بگیرد. چنین کاری برای صنعت آب و فاضلاب که نیاز به مدیریت هوشمند و کارآمد تعمیر و نگهداری دارد، ضروری به نظر می‏‌رسد.
بهره‌برداری از مدلسازی اطلاعات ساختمان در این صنعت منجر به صرفه‌جویی زیادی در هزینه‌‏های پروژه و همچنین کاهش گازهای گلخانه‌ای می‌شود. به همین دلیل است که کشورهای بیشتری بهره‌‏گیری از مدلسازی اطلاعات ساختمان و تدوین مقررات اجرایی آن را در دستور کار خود قرار داده‌اند.
برای روشن‏ شدن بهتر این مطلب به مثال فوق توجه فرمایید. یکی از شرکت‌های معتبر حوزه صنعت آب ‌و فاضلاب در کشور انگلستان، شرکت انجلین واترز (Anglian Water) نام دارد. این شرکت موفق شد تا پروژه تصفیه‌خانه‌های آب خانگی شهر کمبریج را اجرا کند. جالب آن است که این شرکت توانست تا در پروژه مذکور و با استفاده از قابلیت‌های مدلسازی اطلاعات ساختمان، به میزان ۲۰ درصد در هزینه‏‌های این پروژه صرفه‌جویی نموده و همچنین میزان انتشار آلاینده‌ها را تا ۴۵ درصد کاهش دهد.

مدیریت دارایی‌ها با مدلسازی اطلاعات ساختمان

مدلسازی اطلاعات ساختمان نه تنها کارآمدی عملیات اجرایی و بهره‌برداری را تضمین می‌کند بلکه بر بهداشت و سلامت در پروژه آب و فاضلاب نیز تمرکز بیشتری دارد. همچنین این راهکار بخاطر بهره‌وری و شفافیت در ارائه اطلاعات، مزیت‌های بسیاری را برای کارفرما به ارمغان می‏‌آورد. مثلاً با استناد بر داده‌ها می‌توان محیط کاری بهداشتی‌تری ایجاد نمود. همچنین از مدل‌ دیجیتالی اطلاعات می‌توان برای تعمیر و نگهداری تأسیسات این قبیل از پروژه‌ها استفاده کرد. از سوی دیگر باید بیان داشت که مدلسازی اطلاعات ساختمان امکان مدیریت ریسک بهتری برای کارفرمایان به همراه دارد. به این شکل آنها می‌توانند به برنامه‌ریزی پرداخته و از طرح‌ها و موارد برنامه‌ریزی نشده مطلع شوند.
به عبارت بهتر عملیات و ساختار مدیریت دارایی‌ها به‌واسطه استفاده از روش‌های دیجیتالی به خوبی سازمان‌دهی شده و باعث افزایش توان کارفرما در کنترل داده‌‏ها می‌شود. باتوجه به پیشقدم شدن صنعت آب و فاضلاب در بهره‌برداری از فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان یا بیم (BIM) می‌‏توان امید داشت تا دیگر صنایع نیز از منافع این فناوری منتفع شوند.

دیدگاهتان را بنویسید