رسانه تخصصی بیمانا

مدیریت طرح، ساخت و بهره برداری پروژه های عمرانی

    امروز  دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷  

Bimana

ویژه های خبری

|
ارائه شده در تاریخ : ۱۶ مهر ۱۳۹۷
تعداد بازدید: 74 نظرات:۰

کاربرد فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) در پروژه‌های ساخت‌وساز تنها به کاربرد داده‌های گرافیکی محدود نمی‌شود، بلکه استفاده از اطلاعات غیرگرافیکی و تلفیق اطلاعات مربوط به بخش‌ها و کارگروه‌‏های مختلف مهندسی در سراسر چرخه‌حیات یک پروژه و نیز انجام مدیریت یکپارچه این اطلاعات نیز در بستر این فناوری صورت می‌گیرد.

outsourcing-1

بیمانا: با استفاده از فناوری بیم (BIM)، یک مدل دیجیتالی دقیق و کامل از ابتدای پروژه ساخته می‌شود. مدل جامع اطلاعات ساختمان در طی هر مرحله از طراحی، ساخت و نیز در طول فرآیند بهره‌برداری با داده‌های تازه تکمیل می‌گردد.

چنین مدلی می‌تواند حجم زیادی از داده‌ها را شامل تمام ویژگی‌ها، اندازه‌ها و مشخصات هندسی یک پروژه معماری یا مهندسی را به همراه منبع آن داده‌ها در بر‏گیرد. همچنین می‌توان از طریق فضای ابری (Cloud) امکان دسترسی به مدل جامع و داده‌ها را ایجاد کرد. به این ترتیب پیشتیبانی از مدل اطلاعات ساختمان و تأمین سرویس‌های لازم در سراسر جهان امکان‌پذیر می‌شود.

 مزایای کلی مدلسازی اطلاعات ساختمان

مزایای کلی مدلسازی اطلاعات ساختمان و یا فناوری بیم (BIM) در بهبود بهره‌وری، کاهش مصرف و هزینه‌های پروژه برای همه شناخته شده است. به واسطه کارآمدی برنامه‌ها در این فناوری نیاز به دوباره‌کاری‌ها از طریق شناسایی تداخلات اولیه کاهش یافته و فرایند تهیه مستندات به شکلی هماهنگ و دقیق انجام می‌شود. همچنین در طول فرآیند پروژه پی‌گیری تغییرات، کیفیت ساخت و ایمنی بهبود یافته و تجسم‌سازی جامع و دقیق از کارهای در حال پیشرفت و تکمیل شده میسر می‌گردد.

البته مزیت‌های این فناوری را وقتی می‌توان به درستی درک کرد که کل فرآیند چرخه حیات پروژه در نظر گرفته شود. چراکه صرفه‌جویی هزینه‌ها به‌صورت بلندمدت مدنظر است و در این سیستم هزینه‌ها در دوره بهره‌برداری بسیار کاهش یافته و کیفیت، ایمنی و استانداردهای محیطی به شکل بهتری برآورده می‌شوند. البته شرط اساسی برای برآورده شدن تمامی این دستاوردها مشارکت همه ذی‌نفعان پروژه و نیز همه بخش‌های مدیریتی است.

ضرورت تهیه منابع از خارج برای کاهش هزینه‌ها

امروز بیش از گذشته انتظار می‌رود که تیم‌های مختلف حاضر در پروژه کارهای بیشتری را با صرف هزینه‌های کمتری انجام دهند. این موضوع به‌ویژه در مورد مصالح و زمان نیز مطرح است و به همین دلیل در بازار رقابتی امروز جهان بسیاری از کارفرمایان برای پایین نگه‌داشتن هزینه‌ها (بدون تغییر در کیفیت) ترجیح می‌دهند تا از منابع و نیروی کار متخصص و ماهر خارجی استفاده کنند. این امکانی است که کارشناسان و شرکت‌های ایرانی نیز می‌توانند از آن استفاده کنند و از بازار پروژه‌های بزرگ جهانی بهره ببرند.

در ارائه و دریافت این خدمات برون مرزی موارد زیر باید مدنظر قرار بگیرد:

تیمی متشکل از معماران و مهندسین باتجربه و هماهنگ که سال‌ها با یکدیگر کار کرده‌اند در ابتدا سرویس‌های CAD را برون‌سپاری می‌کردند اما امروزه در پی برون‏‌سپاری خدمات پیشرفته فناوری بیم (BIM) هستند؛

سرویس‌ها باید مطابق استاندارد و طبق سفارش با قیمت‌های مناسب باشد؛

شناسایی و رفع اشکالات بصورت سریع با قابلیت دسترسی دائمی امکان‌پذیر باشد؛

خدمات به موقع با میزان رضایت‌مندی بالای کارفرما ارائه شود؛

فناوری و نرم‌افزارهای پیشرفته برای خدمات فناوری بیم (BIM) در دسترس باشد؛

این روش امروز بسیار مرسوم است و هم‌اکنون خدمات بسیار زیادی با این روش انجام می‌گیرد؛

خدمات مدلسازی اطلاعات ساختمان

برای شرکت‌های غربی تأمین نیروی متخصص به‌صورت برون مرزی در کشورهایی نظیر هندوستان که دارای نیروی کار ماهر و ارزان می‏‌باشد، مقرون به صرفه‌تر بوده و این کار به طرز چشمگیری باعث کاهش هزینه‌ها در پروژه‌ها می‌شود. این امر درمورد خدمات مدلسازی سه‌بعدی بخوبی صادق است. اما بنظر می‌رسد که بیش از پیش برای خدمات مدلسازی چهاربعدی و پنج‌بعدی از این موقعیت استفاده می‌شود. می‌توان از ساخت در کارگاه و حتی پس از پایان پروژه، راه‌اندازی و مدیریت اداره و نگهداری از این نیروی‌‏های متخصص استفاده کرد. در طول مراحل کارگاهی، میزان روزافزون استفاده از برنامه‌های کاربردی معماری و مهندسی، بررسی و بازبینی کارها امری ضروری است.

با استفاده از جدیدترین سخت‌افزارها امکان ارائه سرویس‌های گوناگون برای تهیه مدل دیجیتالی و پشتیبانی فرآیند مدلسازی اطلاعات ساختمان در طول چرخه حیات پروژه میسر می‌شود. این خدمات ممکن است شامل برخی و یا تمام موارد زیر باشد:

مدلسازی معماری، مدلسازی تأسیسات مکانیکی و الکتریکی، هماهنگی در بستر BIM، شناسایی تداخلات، مدلسازی چهاربعدی، مدلسازی هزینه (۵D)، ساخت و ساز مرغوب، ایجاد Revit Family، اسکن در بستر سرویس‌های BIM،  تهیه اسکلت های فلزی و نقشه های ساخت.

دیدگاهتان را بنویسید