رسانه تخصصی بیمانا

مدیریت طرح، ساخت و بهره برداری پروژه های عمرانی

    امروز  شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷  

اگر می خواهی هستی را بشناسی، خود را بشناس

Bimana

ویژه های خبری

|
national BIM Standard
دانلود

National Building Information Modeling Standard

تهیه‌کننده: موسسه ملی علوم ساختمان ایالات متحده آمریکا
اولین نسخه از استانداردهای فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان شامل نمای کلی این فناوری، اصول و روش‌ها در سال ۲۰۰۷ منتشر شد.
این استاندارد گامی برای تحول زنجیره تأمین و تدارک از روش سنتی به راهکارهای دیجیتال از طریق یکپارچه‌سازی و تبادل اطلاعات بود. موسسه ملی علوم ساختمان ایالات متحده آمریکا (NBIMS) از جمله نهادهای تأثیرگذار برای تحول و تغییر رویکرد صنعت ساختمان ایالات متحده به سمت روش‌های نوین طراحی و ساخت مجازی به شمار می‌رود.

Framework BIM
دانلود

A Framework for the Adoption of Project Team Integration

تهیه‌کننده: موسسه acif
ایجاد یکپارچگی، همراهی اعضای تیم مدلسازی اطلاعات ساختمان یکی از مهمترین کارها در پروسه مدیریت پروژه با استفاده از فناوری بیم (BIM) است. به همین واسطه اعضای فروم صنعت ساخت‌وساز استرالیا (acif) در این کتاب چهارچوبی برای ایجاد یکپارچگی اعضای دیسیپلین‌های مختلف درگیر در مدیریت پروژه با استفاده از فناوری بیم (BIM) پیشنهاد داده‌اند.

A Guide to Applying the Principles of Virtual Design & Construction
دانلود

A Guide to Applying the Principles of (VDC) to the Lean Project Delivery Process

تهیه‌کننده: Atul Khanzode, Martin Fischer, Dean Reed, & Glenn Ballard

این کتاب راهنمایی است برای معرفی اصو.ل اساسی طرح و ساخت مجازی در فرایند تحویل پروژه‌ها به روش بهینه با کمترین هدررفت در زمان و متریال. این کتاب در دانشگاه معتبر استندفورد در کالیفرنیای آمریکا و زیر نظر موسسه CIFE تهیه شده است. هدف این است که مدلی برای فعالیت چندین دسیپلین مختلف که در طراحی و ساخت مجازی شرکت دارند معرفی شود.

The Contractors Guide to BIM
دانلود

The Contractors Guide to BIM

تهیه‌کننده‌گان: اتحادیه پیمانکاران ایالات متحده آمریکا
پیمانکاران به‌عنوان ضلع دوم پروژه‌های ساخت‌وسازی (اضلاع دیگر کارفرما و مشاور هستند) جزو گروهی هستند که بسیار از فناوری بیم (BIM) تأثیر خواهند پذیرفت و منفعت کسب خواهند کرد. از همین روی راهنمای جامعی که استانداردها و روندهای فناوری بیم (BIM) را از نقطه نظر پیمانکاران بازگو کرده و برنمایاند بسیار مفید خواهد بود. با توجه به سابقه‌ای که اتحادیه پیمانکاران ایالات متحده آمریکا در تولید کتب کاربردی و مفید دارد بی‌شک این کتاب نیز می‌تواند مرجع مناسبی برای پیمانکاران ایرانی باشد.
این کتاب در شش فصل نخست مفهوم فناوری بیم (BIM) را برای خواننده توضیح داده، سپس ابزار و فناوری‌های مورد استفاده در این فناوری را در فصل دوم توضیح می‌دهد. در فصل سوم روش کار شرح داده می‌شود. فصل چهارم این کتاب به مسئولیت‌هایی که برعهده پیمانکاران است ارجاع دارد. فصل پنجم مدیریت ریسک از منظر پیمانکاران پرداخته می‌شود و در فصل آخری خلاصه‌ای از مباحث پرداخته شده در کتاب توضیح داده می‌شود.

Business Value of BIM for Owners
دانلود

The Business Value of BIM for Owners

تهیه‌کننده: شرکت ساختمانی Mc Graw Hill
مالکان، ذی‌نفعان و بهره‌برداران اصلی فناوری بیم (BIM) هستند. حتی اگر خود درگیر پروژه طراحی و ساخت نباشند هم‌ایشان هستند که از مزایای ارزشمند BIM منتفع خواهند شد. به همین دلیل است که مالکان و سرمایه‌گذاران پروژه‌های عمرانی به‌شکل روزافزونی با این سامانه آشنا می‌شوند و آن در ساختمان‌ها، بناها و سازه‌های عمرانی خود به‌کار می‌برند.