رسانه تخصصی بیمانا

مدیریت طرح، ساخت و بهره برداری پروژه های عمرانی

    امروز  پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷  

Bimana

ویژه های خبری

|
ارائه شده در تاریخ : ۱۲ تیر ۱۳۹۷
تعداد بازدید: 309 نظرات:۰

گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها به دلیل امکان جابجایی بالا، ابزارهای کارآمدی در کارگاه‌های عمرانی محسوب می‌شوند. امروز با استفاده از نرم‌افزارهای مختلف از این ابزارهای هوشمند، برای بهره‌مندی از سامانه بیم (BIM) در محل کارگاه عمرانی استفاده می‌شود.

bim-ecosystem

بیمانا: در این مقاله ۳۰ نرم‏‌افزار برتر که در ساخت‌وساز و صنایع عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد به اختصار معرفی شده است. بی‌شک با توسعه گوشی‌های همراه، لپ‌تاپ‌ها، ساعت‌های مچی هوشمند و دیگر تجهیزات هوشمند این نرم‏‌افزارها در آینده نزدیک پیچیده‌تر و کاربردی‌تر خواهند شد.

نرم‌‏افزارهای بررسی، تبادل اطلاعات و همکاری:

۱. Graphisoft BIMx
این نرم‌‏افزار یک برنامه جهت ارائه و بررسی مدل‏‌های پروژه‏‌های ساخته شده در محیط نرم‌‏افزار گرافیسافت آرشیکد (Graphisoft ArchiCAD) است.
با استفاده از این نرم‏‌افزار امکان گشت‌وگذار و بررسی مدل پروژه در حالت‌های مختلف فراهم می‏‌آید. همچنین امکان ارسال مدل‏‌ها با ایمنی کامل (بدون امکان دخل و تصرف در مدل) به وجود آمده‏ و در هر کجا توسط عوامل مختلف پروژه قابل استفاده می‏‌باشند.
graphisoft.com/bimx

۲. Tekla BIMsight Mobile
این نرم‏‌افزار برای دستیابی و بررسی مدل‏‌های ساخته شده با فرمت‌ فایل‌های (IFC) و دیگر مدل‌های ساخته شده در بستر فناوری بیم (BIM) بر روی کامپیوترها و یا تبلت‏‌ها و گوشی‏‌های هوشمند ایجاد شده است. این قابلیت می‏‌تواند هم در شرکت‌های مشاور مهندسی و هم کارگاه‌های عمرانی بسیار کاربردی باشد. هم‏اکنون این برنامه جذاب و رایگان می‌تواند در بستر سیستم‌عامل اپل (iOS) نیز در دسترس باشد.
teklabimsight.com

۳. McNeel iRhino
این نرم‌‏افزار نمایش مدل‌های سه‌بعدی نرم‌افزار راینو (McNeel Rhino) را در گوشی‌های همراه میسر می‌سازد. مدل‌های راینو را از وب‌سایت‌ها، گوگل درایو، دراپ‌باکس، ایمیل و ای تیونز (iTunes) بارگذاری می‌کند. این نرم‌‏افزار تصاویر را برای نشانه‌گذاری و ارسال ذخیره می‌کند.
rhino3D.com

۴. LCi Sightspace3D
این نرم‌‏افزار یک برنامه واقعیت افزوده است که با گشت‌زنی مجازی، مدل‌های سه‌بعدی را در دنیای واقعی نمایش می‌‌دهد. این نرم‌‏افزار از فرمت‌های نرم‌افزارهای اسکچ‌آپ (در فرمت SKP)، ۳D CAD، (KMZ)، تریمبل (Trimble 3D Warehouse) و همچنین گوگل ارف (Google Earth) پشتیبانی می‌کند.
limitlesscomputing.com/sightspace

۵. Navigator Pano Review
این نرم‌‏افزار مربوط به شرکت بنتلی برای بررسی، نمایش و یا نشانه‌گذاری مدل‌های دوبعدی و سه‌بعدی نرم‌افزار بنتلی استفاده می‌شود. این برنامه که برای آیپد بهینه شده است، می‌تواند فایل‌هایی با فرمت‏‌های زیر را با هم تلفیق کند.
• MicroStation DGN؛
• Autodesk Revit and DXF؛
• AutoCAD DWG؛
• McNeelRhino؛
• Max 3DS؛
bentley.com

۶. Structural Synchronizer
این نرم‏‌افزار برای مدیریت تغییر، همگام‌سازی داده‌ها، مدیریت تاریخچه ویرایش و مشاهده مدل است. این برنامه قابلیت مدلسازی ساختمانی، تحلیل و طراحی، مستندسازی و نقشه‏‌کشی، مدیریت اطلاعات وابسته به اجرا و همچنین کار با فرمت‌های فایلی بین نرم‏‌افزارهای مختلف را با هم در خود جمع کرده است.
bentley.com

۷. Autodesk 360 mobile
این نرم‌‏افزار یک ابزار عمومی برای نوشتن و علامت‌گذاری بر روی نقشه‌هاست که بر روی حساب کاربری نرم‌افزار اتودسک قرار دارد. همچنین این ابزار بر روی فایل‌های دوبعدی و یا سه‌بعدی، در قالب فرمت فایلی DWG و یا DWF قابلیت کار دارد. این نرم‌‏افزار دارای قابلیت‌هایی از جمله بزرگ‌نمایی، جابجایی صفحه (Pan) و چرخش صفحه را به کاربر می‌دهد.
autodesk.com

۸. Revizto Viewer
این نرم‏‌افزار کاربران را قادر می‌سازد تا فایل‌های پروژه‌های معماری را بازکنند و در آن پروژه‌ها به کاوش و یا همکاری متقابل بپردازند. به این صورت که این نرم‏‌افزار چون یک هدایتگر محیطی سه‌بعدی فایل‌های CAD عمل می‌کند.
revizto.com

۹. Sketch Up viewer
با استفاده از این نرم‏‌افزار می‌توان مدل‌های مختلف را با ابعاد و اشکال مختلف در فضای (۳DWarehouse) مشاهده کرد. زوایای مختلف این مدل‌ها را می‌توان از منویCamera این نرم‏‌افزار انتخاب کرد و مدل‌ها را از زوایای استاندارد بالا، پایین و کناری و همچنین زوایای دلخواه دیگر مشاهده کرد. در ادامه می‌توان اطلاعات مدل را برای بررسی بیشتر قبل از دانلود، به‌صورت آفلاین مشاهده نمود.
sketchup.com

۱۰. Mycadbox
این نرم‌‏افزار پیش از این Cadfaster نام داشت. با استفاده از این نرم‌‏افزار کاربران می‌توانند مدل‌های سه‌بعدی را به‌صورت همزمان در iPad به اشتراک گذاشته و اطلاعات دلخواه خود را بر روی آن بنویسند. امکان باز شدن مدل‌های نرم‌‏افزارهای SolidWorks، Revit و MicroStation در این برنامه وجود دارد. این نرم‏‌افزار از قابلیت فشرده‌‏سازی مناسب مدل‏‌های سه‌‏بعدی قبل از شروع به نمایش برخوردار است.
mycadbox.com

۱۱. BIManywhere
این نرم‌‏افزار یک برنامه کاربردی قابل استفاده در سیستم‌عامل iOS برای آیپدهای شرکت Apple است. با استفاده از این نرم‏‌افزار مدل اطلاعاتی ساختمان حتی در محل کارگاه ساختمانی هم می‏‌تواند در دسترس قرار گیرد. بنا بر ادعای سازندگان این نرم‏‌افزار، موتور سه‌بعدی انحصاری آن و ابزارتقسیم‌بندی مدل‌ها، این نرم‌افزار را به سریعترین برنامه بازبینی مدل (model viewer) در بازار نرم‏‌افزار‌ها تبدیل کرده است.
bimanywhere.com
پیشنهادات بیشتر
در این حوزه باید به برنامه‌های متفرقه زیر اشاره کرد:
• Sun Seeker یک برنامه کاربردی واقعیت افزوده است که مسیر خورشید را برای همه ساعات روز نشان می‌دهد؛
• See Breeze یک ناظر سه‌بعدی افزوده با بردارهای متحرک برای وضعیت آب و هوایی محلی است؛
• SightSpace Free-D یک ناظر واقعیت افزوده برای مدل‌های نرم‌‏افزار اسکچ‌آپ (SketchUp) است. در این نرم‏‌افزار با استفاده از واقعیت افزوده هر فضایی طراحی و تجسم‌سازی می‌شود؛

برنامه‌های عمومی و کاربردی موبایل

۱۲. Microsoft Office
نرم‌‏افزار MS Office یک نرم‌افزار آفیس برای کار در سیستم عامل iOS و با استفاده iPad می‏‌باشد. این نرم‏‌افزار برای کاربران آفیس بسیار آشنا و عالی می‌باشد چراکه نرم‌‏افزارهایی همچون نرم‌‏افزار Word و نرم‏‌افزار Excel در دسترس‏شان قرار می‏‌گیرد و درعین حال از قابلیت استفاده از فضای ابری هم استفاده می‌‏کنند.
microsoft.com

۱۳. Fifty Three Paper
ابزاری برای نقشه‌کشی در تبلت است. در این برنامه یک قلم سوزنی مثل مداد برای حس بهتر در هنگام کار تعبیه شده است.
fiftythree.com

۱۴. Dropbox
برنامه کاربردی مورد علاقه بسیاری برای ذخیره فایل‌ها در فضای ابری (Cloud) است که به خوبی در تبلت هم اجرا می‌شود. می‌توان فایل‌های مختلف را پس از جستجو و مشاهده در این فضا ذخیره کرد.
dropbox.com

۱۵. Autodesk SketchBook
یک برنامه طراحی بسیار معروف با یک رابط بصری و برخی ابزارهای طراحی منحصر بفرد است.
sketchbook.com

۱۶. Adobe Reader
هر چند برای شرکت Adobe زمان برد تا برنامه مشاهده فایل‌های PDF خود را برای تبلت‌ها ارائه نماید، اما همینک نرم‌افزار Adobe Reader به عنوان نرم‏‌افزاری پیشرو و سریع با قابلیت پشتبانی از فایل‌های دوبعدی و سه‌بعدی در دسترس می‏‌باشد.
adobe.com

۱۷. Google Snapseed
یک نرم‌افزار محبوب ویرایش عکس است که مجموعه‌ای از قابلیت‌های ویرایشی قوی با یک رابط ساده و خلاق را گردهم آورده است.
plus.google.com/+Snapseed

مدیریت دسترسی به سرویس‌های فضای ابری (Cloud)

۱۸. Newforma
سازنده این نرم‌افزار مدیریتی، برنامه کاربردی آن را به هفت مورد تقسیم کرده است: طرح‌ها، ثبت، وظایف، ایمیل پروژه، تیم‌های پشتیبان، یادداشت‌های کارگاه و لیست پانچ. این موارد به سرورهای این برنامه لینک می‌شوند تا دسترسی به آخرین داده‌های مدیریت شده را میسر سازند.
newforma.co.uk

۱۹. Buzzsaw Mobile
از طریق این برنامه می‌توان به طراحی‌ها و مستندات پروژه به‌صورت حفاظت شده از راه دور دسترسی داشت. در این برنامه می‌توان مدل‌های رویت و نویس‌ورکز را به همراه فراداده‌ها (metadata) یا فایل‌های DWF دوبعدی/ سه‌بعدی، مستندات تصاویر و فایل‌های استاندارد دفتری را مشاهده کرد. همچنین عکس‌های پروژه را مستقیماً در فضای ابری (Cloud) بارگذاری کرد.
autodesk.com

۲۰. Projectwise Mobile
این برنامه زیرمجموعه‌ای از سامانه Bentley’s ProjectWise است. در فضای امن این برنامه فضاهای متعدد کاری درست می‌شود که مستندات و دیگر فایل‌های مورد نیاز در آن ذخیره می‌گردد. همچنین می‌توان حاشیه‌هایی را در این برنامه نوشت و برای هماهنگی‌ها و بررسی‌های بیشتر به صفحه دسکتاپ بازگشت.
bentley.com

۲۱. InfraWorks 360
این برنامه کاربران تبلت را قادر به بررسی، دسترسی و همکاری با مدل‌ها و سناریوهای مختلف در پروژه‌های نرم‌‏افزار اینفرا‌ورکز (InfraWorks) شرکت آتودسک می‌کند. می‌توان طراحی‌ها را در محیط موجود بدون نیاز به نرم‌افزار اضافه بر روی دسکتاپ مشاهده کرد.
autodesk.com

۲۲. BIM 360 Field
یک نرم‌افزار مدیریتی کارگاه برای ایجاد و بروزرسانی مستندات مرجع پروژه است. در این برنامه‌ می‌توان چک‌لیست‌های کنترل کیفیت (QC) و تضمین کیفیت (QA) و همچنین چک‌لیست ایمنی را راه‌اندازی کرد. علاوه بر دسترسی به مدل‌های ‌دوبعدی و سه‌بعدی فناوری بیم (BIM)، جمع‌آوری ودسترسی به اطلاعات تجهیزات کارگاه در این برنامه امکان‌پذیر می‌‏باشد. از سوی دیگر امکان به اشتراک گذاشتن گزارش‌ها در کارگاه نیز وجود دارد.
autodesk.com

۲۳. BIM 360 Glue
یک نرم‌افزار آنلاین همکاری برای بررسی مدل‏‌های مختلفی که توسط چندین کارگروه مختلف مهندسی ایجاد شده‌‏اند، می‏‌باشد. این نرم‌‏افزاربرای مدیریت و شناسایی تداخلات استفاده می‌‏شود. همچنین کاربران می‌توانند در بستر این نرم‌‏افزار، با دسترسی به اطلاعات لازم از طریق موبایل‌های خود و یا از طریق دیگر دستگاه‌‏های واقع در دفاتر کاری، اقدام به هماهنگی و همکاری به صورت همزمان نمایند.
autodesk.com

۲۴. ۴Projects 4Mobile
برنامه ۴Mobile کاربران را قادر می‌‏سازد تا به اطلاعات برنامه ۴Projects حتی از کارگاه نیز دسترسی داشته باشند. برنامه ۴Mobile به تمامی اعضای تیم پروژه اجازه می‏‌دهد تا اسناد پروژه را مدیریت کرده و به اشتراک بگذارند. این اسناد می‌‏تواند شامل تقاضای اطلاعات تکمیلی یا RFIها، نقشه‏‌ها، مشکلات رخ داده شده به همراه تصویر آن و یا حتی عکس‏‌های گرفته شده و به اشتراک گذاشته شده توسط گوشی‏‌های هوشمند و یا تبلت‏‌ها باشد.
۴projects.com

۲۵. P6 Team Member
این برنامه کاربردی در سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS قابل نصب است و برای بررسی از راه دور و به روزرسانی کارهای تعیین شده، استفاده می‌شود. این نرم‏‌افزار همانند یک درگاه از شرکت اوراکل به سیستم مدیریت سبد پروژه (در برنامه P6 Primavera) می‏‌باشد.
oracle.com
پیشنهادات بیشتر
برای مدیریت دسترسی به اطلاعات برنامه‌های زیر نیز پیشنهاد می‌شود:
• VEO Mobile برای دسترسی به داده‌های پروژه و افزایش همکاری استفاده می‌شود. در این برنامه مستندات مدیریت اداره و نگهداری ساختمان نظیر راهنمای تجهیزات و نقشه‌ها بررسی و بروزرسانی می‌شود؛
• Plangrid Mobile سامانه جایگزینی طرح اولیه ساخت با طرح مدیریت شده و بروزرسانی‌ همزمان داده‌ها است؛
• Procore سرویس مدیریت ساخت‌وساز با دسترسی از راه دور برای سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS است؛

 

برنامه‌های ساخت و ویرایش

۲۶. AutoCAD 360 Mobile
شرکت آتودسک در حال انتقال برنامه‌های کاربردی خود به فضای ابری (Cloud) است. البته این کار باید در عین حالی که برنامه‌های این شرکت زنده و فعال بر روی دسکتاپ هستند، صورت پذیرد.
به تدریج با استفاده از نرم‌‏افزار AutoCAD 360 Mobile، نرم‏‌افزار AutoCAD دوباره اما این بار در فضای ابری، شکل گرفته و در دسترس خواهد بود. به این صورت تمام قابلیت‌های نرم‏‌افزار AutoCAD در همه دستگاها اعم از تبلت‏ها یا PCها قابل دسترس خواهند بود.
autocad360.com

۲۷. Autodesk Remote
Autodesk Remote شامل یک هدایت‌گر عملیاتی ساده است که شما را قادر می‏‌سازد به دسکتاپ خود که شامل نرم‌‏افزارهای Invertor ، Revit یا Maya می‏‌باشد ارجاع کنید، تأییدیه بگیرید و یا از نسخه‌های خاص این برنامه‌های کاربردی با رابط لمسی که برروی iPad بطور مجزا قرار دارد، استفاده نمایید.
autodesk.com

۲۸. Autodesk Formit
یک نرم‌افزار توسعه مفهومی طراحی سه‌بعدی است که برروی تبلت‌ها کار می‌کند. این برنامه جدید، با تمام انواع قابلیت‌ها و رابط‌ها در دست آزمایش است.
autodesk.com

۲۹. OrthoGraph Architect
یک برنامه کاربردی موبایل برای سیستم عامل iOSs است. این نرم‌‏افزار برنامه ایده‌آلی برای پیمایش پلان طبقات و ایجاد پلان است. این نرم‌افزار طبقات، اتاق‌ها و پلات زمین را نشان می‌دهد و از فرآیند نقشه‏‌کشی نیز پشتیبانی می‌کند.
orthograph.net

۳۰. ZW Touch
یک ناظر فایل‌های DWG است که در آن امکان ثبت نظر با صدا ایجاد شده است. در فضای ابری می‌توان فایل‌های دوبعدی و سه‌بعدی را مشاهده و ذخیره کرد. همچنین با استفاده از امکانات این برنامه می‌توان فایل‌های فوق را اصلاح کرد.
zwsoft.com
پیشنهادات بیشتر
در لیست زیر پیشنهادهای بیشتر دیگری برای بررسی ارائه می‌‏شود:
ا PDF to AutoCAD یک برنامه کاربردی است که به سرویس‌های وب آنلاین دسترسی دارد. در این برنامه فایل‌های PDF به فایل‌هایی با فرمت DWG تبدیل می‌شود؛
• ۱۲۳D Autodesk برنامه‌ای بوده است که نظر بسیاری را به خود جلب کرد. در این برنامه نرم‌‏افزار‌های بسیاری تحت عنوان کلی ۱۲۳D Autodesk گردهم آمده کارهای متعددی همچون طراحی و ویرایش امکان‌پذیر می‌شود؛

دیدگاهتان را بنویسید