رسانه تخصصی بیمانا

مدیریت طرح، ساخت و بهره برداری پروژه های عمرانی

    امروز  پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷  

Bimana

ویژه های خبری

|
ارائه شده در تاریخ : ۰۶ تیر ۱۳۹۷
تعداد بازدید: 1235 نظرات:۰

جام‌جهانی فوتبال همانند بازی‌های المپیک مزیت‌هایی را برای توسعه زیرساخت‌های کشور میزبان فراهم می‌کند. زیربناهای شهری، هتل‌ها، راه‌های ارتباطی، خدمات مسافرتی و استادیوم‌های کشور بازسازی می‌شود و در آینده نیز مورد استفاده کشور میزبان قرار می‌گیرند. کشوری روسیه، میزبان حال حاضر جام‌جهانی نیز از این قاعده مستثنی نسیت. جهت ساخت و بازسازی تمامی استادیوم‌های این رویداد ورزشی از فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان استفاده شده‌است. در این نوشته می‌کوشیم 5 استادیوم برتر جام جهانی را از منظر فناوری بیم (BIM) معرفی کنیم.

بیمانا: کشور روسیه در سال‌های گذشته به مناسبت برگزاری جام‌جهانی ۲۰۱۸ سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی انجام داده است. بر اساس برآوردها ۱۰ میلیارد دلار برای ساخت و بازسازی ۱۲ استادیوم مورد استفاده در ۱۱ شهر روسیه در این رویداد بزرگ ورزشی تا کنون صرف شده است که ۶۵ بازی جام جهانی در این استادیوم‌ها برگزار خواهد شد. ۵ استادیوم برگزیده از آخر به اول بر اساس سایت انگلیسی بیم (The B1M) عبارتند از:

شماره ۵: استادیوم کرستوفسکی، سنت پترزبورگ

FIFA World Cup 5

این وزرشگاه ۵۶ هزار نفری در دومین شهر روسیه قراراست میزبان هر دو بازی نیمه‌نهایی جام‌جهانی و بازی رده‌بندی باشد. همچنین ۱۶ بازی‌ در مرحله گروهی از جمله بازی ایران و مراکش در این استادیوم برگزار شد. نمای این ورزشگاه همانند سفینه فضایی طراحی شده است.
استادیوم کرستوفسکی گران‌قیمت‌ترین وزرشگاهی است که تاکنون ساخته شده است و درواقع نمونه‌ای بزرگتر و بهتر از استادیوم تویوتا در ژاپن است. در جریان ساخت این استادیوم مسئولان ساخت با مشکلاتی بابت کمبود بودجه مواجه بودند. به هر روی ۱٫۷ میلیارد دلار این استادیوم را به گران‌ترین وزرشگاه دنیا نه تنها جام‌جهانی بدل کرده است.

شماره ۴: استادیوم المپیک فیشت، سوچی

FIFA World Cup 4

از شمال کشور به جنوب می‌رویم. جایی که وزرشگاه المپیک فیشت قرار گرفته است. این وزرشگاه در سال ۲۰۱۴ میلادی برای بازی‌های المپیک زمستانی در شهر سوچی ساخته شد. برای بهره‌برداری از آن در جام‌جهانی باید بازسازی‌هایی روی آن صورت می‌گرفت. به این ترتیب این استادیوم به دومین وزرشگاهی در تاریخ تبدیل می‌شود که هم میزبان المپیک بوده و هم بازی‌های جام‌جهانی در آن برگزار شده است. اولین وزرشگاه استادیوم المپیک تورین در ایتالیا است.
۷۷۹ میلیون دلار برای بازسازی و آماده‌سازی این استادیوم تخم مرغی شکل انجام پذیرفت تا تیم‌های جام‌جهانی در شهر سوچی و در کنار کوه‌های فیشت به مصاف بپردازند.

شماره ۳: استادیوم کاسموس آرنا؛ سامارا

FIFA World Cup 3

شاید از نگاه برخی از کارشناسان معماری، استادیوم کاسموس آرنا در شهر سامارا زیباترین وزرشگاه جام جهانی باشد. نکته جالب این ورزشگاه ۴۵ هزار نفره ارتفاع ۶۵٫۵ متری سقف گنبدی آن است. طراحی که تداعی کننده دهانه برخورد یک سیارک‌ است.
وجه تسمینه نامگذاری آن به خاطر قرار گرفتن این استادیوم در شهر سامارا در قلب صنعت این کشور است. نزدیک به ۳۷۰ میلیون دلار صرف شد تا ۶ بازی جام‌جهانی در این وزرشگاه زیبا برگزار شود.

شماره ۲: استادیوم لوژنیکی، مسکو

FIFA World Cup 2

بزرگترین ورزشگاه جام‌جهانی با ظرفیت ۸۱ هزار نفر استادیوم لوژنیکی در پایتخت روسیه، مسکو است. قرار است در این وزرشگاه مهمترین بازی جام‌جهانی یعنی فینال برگزاری شود. این وزرشگاه بزرگ یادگار دوران بعد از جنگ جهانی دوم در اتحاد جماهیر شوروی بین سال‌های ۱۹۵۵ و ۵۶ میلادی ساخته شد و در آن زمان استادیوم مرکزی لنین خوانده می‌شد.
این استادیوم در سال ۱۹۹۶ مورد بازسازی قرار گرفت و بار دیگر برای جام‌جهانی ۲۰۱۸ نیز به شکل گسترده‌ای نوسازی شد. این مورد آخر ۴۲۰ میلیون دلار هزینه در برداشت و در آن خط دو میدانی اطراف زمین حذف شد و صندلی‌ها به زمین بازی نزدیک‌تر شدند. نتیجه واقعاً یک استادیوم مدرن بود که البته ریشه در تاریخ معاصر روسیه دارد.

شماره ۱: استادیوم یکاترینبورگ، یکاترینبورگ

FIFA World Cup 1

در صدر لیست ما ورزشگاهی به معنای واقعی کلمه، مدرن است. طراحی آن به‌گونه‌ای است که بینندگان برای اولین مرتبه در تاریخ جام جهانی در بیرون از محدوده استادیوم قرار می‌گیرند و بازی را نگاه کنند. این ورزشگاه همانند استادیوم لوژنیکی از یک نمای خارجی محافظ برخوردار است.
این وزرشگاه یکی از قدیمی‌ترین ورزشگاه‌های روسیه است که بارها مورد بازسازی قرار گرفته است و تاریخ تأسیس آن به سال ۱۹۵۷ باز می‌گردد. در ابتدا این وزرشگاه حداقل ظرفیت مورد نیاز فیفا را برآورده نمی‌کرد ولی برای افزایش ظرفیت به ۴۵ هزار نفر ، طراحان بازسازی ورزشگاه ایده‌ای جالب را پیاده‌سازی کردند. راهکاری که یادآور راهکاری افزایش ظرفیت مرکز ورزش‌های آبی برای المپیک لندن در سال ۲۰۱۲ بود. برای افزایش ظرفیت دو جایگاه مستقل پشت سر گل‌های وزرشگاه بیرون از استادیوم ساخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید